Vážení spoluobčané,
zastupitelstvo obce dne 29. 12. 2023 odsouhlasilo,
O PONECHÁNÍ ZÁKLANÍHO POPLATKU A SLEV PRO ROK 2024 ZA OBECNÍ SYSTÉM ODPADOVÉHO HOSPODÁŘSTVÍ.
Vzhledem ke každoročnímu navyšování výdajů za svoz všech složek odpadů,
vezměte, prosím, na vědomí,
že poplatek
BUDE PRO ROK 2025 NAVÝŠEN.
Více o výdajích a příjmech za jednotlivé roky naleznete v přílohách na této stránce.
Níže rovněž naleznete rozpis svozů v roce 2024, dochází ke změně dne svozů, a to na čtvrtek.
Poplatky lze hradit nadále převodem na bankovní účet č. 0045823211/0100, v hotovosti do pokladny obce nebo prostřednictvím platebního portálu Středočeského kraje.
Řada z nás doma řeší, co s úspornou zářivkou, která po letech přestala svítit. Vysloužilé lieární či úsporné zářivky a výbojky nepatří do poplenice na směsný odpad, kde z nich při rozbití mohou unikat nebezpečné látky. V minulosti to bylo snadné, klasická wolframová žárovka se vyphodila do popelnice na komunální odpad a v obchodě se koupila nová. Od září 2012 se klasické wolframové žárovky přestávají v EU prodávat, a používají se ekonomicky a ekologicky šetrnější světelné zdroje - kompaktní a lineární zářivky či LED žárovky. Pokud taková úsporka dosvítí, nesmí skončit v běžném koši. Důvodem je jedovatá rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují. Při špatném či neodborném zacházení a ve vyšších koncentracích může rtuť ohrozit lidské zdraví a životní prostředí. Nejjednodušší je vzít starou zářivku a odevzdat ji v obchodě při nákupu té nové. Další možnost je odevzdat nefunkční zářivku na obecním úřadě, Bukovany 40. Úsporku od Vás zdarma převezmeme a uložíme do speciální sběrné nádoby, aby se nerozbila. Od roku 2022 je možné do sběrného boxu odevzdat i klasické žárovky. Zpětný odběr zářivek pro naši obec zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, který nejen přispívá na náklady provozu sběrného místa, ale navíc plně hradí veškeré náklady na přepravu a recyklaci. Díky EKOLAMPu ušetříme z obecního rozpočtu část prostředků, které bychom jinak museli použít na ekologickou likvidaci nebezpečného odpadu.
Menší nepohodlí spojené se správnou likvidací úsporné zářivky nám vynahradí až o 80% nižší spotřeba elektrické energie a vědomí, že společně přispíváme k ochraně životního prostředí okolo nás.
Více se o nakládání s nefunkčními světelnými zdroji a dalších aktivitách společnosti EKOLAMP dočtete na www.ekolamp.cz.
Na chodbě obecního úřadu je umístněn sběrný box na použité baterie od společnosti ECOBAT s. r. o. Druhý sběrný box je umístěn v Dětské odborné léčebně Ch. G. Masarykové. Na obecním úřadě je možné vyzvednout krabičku do domácnosti, tzv. Ecocheese.
Obec se ve spolupráci se společností ASEKOL s. r. o. usnadňuje občanům třídění vysloužilých malých elektrozařízení. Každý má možnost zanést starý mobil, kalkulačku, telefon, drobné počítačové vybavení, discman nebo MP3 přehrávač do pohostinství a zdarma se jej zbavit vhozením do připravené nádoby, tzv. E-boxu, na jehož horní části se nachází i box na použité baterie.
Hlavním cílem vedle usnadnění třídění drobných elektrozařízení je také zvýšení množství sebraných malých spotřebičů. Ty většinou končí v komunálním odpadu. Pokud se elektrospotřebič obsahující zdraví škodlivé materiály vyhodí spolu s běžným odpadem do popelnice, nedojde k jeho recyklaci, ale skončí na řízené skládce, a dochází tak zbytečně k hromadění odpadu, který by mohl být znovu využit. Naopak pokud je elektrozařízení odevzdáno k recyklaci, je zajištěno, že drtivá většina vysloužilého spotřebiče bude opětovně využita. Šetří se tak přírodní zdroje a životní prostředí. Více podrobností o třídění elektroodpadu.
Obec se rovněž ve spolupráci se společností TRAFIN OIL a. s. dohodla snížit vypouštění rostlinných olejů do odpadních vod. Občané mají možnost přinést použité rostlinné oleje do připravného barelu, který je umístěn rovzně v chodbě pohostinství.
Při práci na zahradách vzniká BRKO (tráva, listí, větve). Většinou dochází k jejich pálení, což je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku požárů.
Neexistuje žádný právní předpis, který by povoloval pálení biologického odpadu na zahradách, neexistuje ani právní předpis, který by tuto činnost výslovně zakazoval. Pálení odpadu obecně zakazuje zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech, v platném znění, stejně tak jako zákon č. 86/2002 Sb., o ochraně ovzduší, v platném znění. Zákon č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, v platném znění, fyzickým osobám (občanům) výslovně nezakazuje pálení trávy, listí nebo větví na hromadách. Vyjdeme-li z toho, že tato činnost k venkovu tradičně patří, je při ní nutné dodržovat určitá pravidla a omezení:
POZOR!
DOPORUČENÍ:
BIOODPAD NESPALUJME, ALE VYUŽIJME - JE CENNOU SUROVINOU.
BRKO je možné ukládat do veřejně přístupných nádob, které jsou umístěny dle obecně závazné vyhlášky č. 2/2016, popř. si mohou občané požádat o propůjčení domovních komposterů o objemu 400 popř. 800 litrů.
Dvakrát ročně je možné BRKO odložit do velkoobjemových kontejnerů, které jsou přistaveny v obci dle oznámení OÚ, většinou na jaře, v období jarní brigády a během září, v období kosení Pastviny u Bukovan.
Zároveň upozorňujeme, že u rybníku Veselý není skládka biologického odpadu, jak se někteří občané mylně domnívaj!!!
V případě, že občané pálí listí a trávu, jsou povinni tuto skutečnost nahlásit na obecní úřad na příslušném tiskopise a zároveň zadat na portál Evidence pálení.
Obec rovněž podporuje i sběr tříděného odpadu prostřednictívm kontejnerů na sklo, plasty vč. nápojových kartonů a papír.
Svoz je zajištěn prostřednictvím společnosti AMT s. r. o., Příbram. Jedná se především o kontejnery u obecního úřadu, kde jsou často pohozeny plasty v taškách, rozměrnější kanystry apod. V případě přeplění kontejneru je možné plasty a sklo vhodit do jiného kontejneru v Bukovanech či Sedlečku, případně lze doma rozměrnější věci rozřezat či rozlámat na menší kusy, aby je bylo možné do kontejneru umístit.
Autoplasty (ne měkčené) je možné odvézt a zdarma odevzdat na AMT s. r. o., Příbram, pobočka Dolní Hbity 98, a autosklo na pobočce Bytíz 336, Příbram.
V Bukovanech na návsi je umístě kontejner na textil, který je zapůjčen společností Coretex CZ SE.